EcoBean, Neurality, ProperGate, Pergamin i Karolina Hołda – to pięciu beneficjentów II rundy Akademickiej Ligi Startupów. W miniony poniedziałek (21.10) w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyło się Demo Day, podsumowujące akcelerację tych projektów. Podczas wydarzenia jury oceniło postęp w rozwoju firm od rozpoczęcia programu – zwycięzcą tej rundy rozgrywek został EcoBean.

Akademicka Liga Startupów jest szytym na miarę projektem, który przede wszystkim wspiera firmy odpowiedzialne społecznie i środowiskowo. W trakcie trwania rundy akceleracyjnej startupy miały możliwość indywidualnego przepracowania do 250 godzin z prawie 40 mentorami z różnych obszarów biznesowych.

Do programu przyszliśmy z założeniem, że potrzebujemy pomocy w przygotowaniu materiałów dla rundy inwestycyjnej. W czasie akceleracji udało nam się zrealizować ten plan. Dla naszego biznesu bardzo pomocne okazało się nie tylko opracowanie różnych strategii, które były częścią składową dokumentów dla inwestorów, ale też stworzenie filmików promocyjnych dla naszego startupu. mówi Rafał Grudzień, założyciel ProperGate, firmy biorącej udział w II rundzie Akademickiej Ligi Startupów.

W Akademickiej Lidze Startupów najbardziej podobało mi się to, że program umożliwia współpracę z mentorami z różnych dziedzin: od finansów, przez marketing, sprzedaż, nowe technologie po doradztwo w zakresie przygotowywania do kolejnych rund finansowania. Każdy z mentorów, z którymi mieliśmy kontakt, pomógł nam spojrzeć na nasz produkt z innej perspektywy. To było dla nas bardzo wartościowe doświadczenie podsumowuje Antoni Wędzikowski, jeden z założycieli firmy Pergamin.

Zwycięzcą II rundy Akademickiej Ligi Startupów został EcoBean. Startup, który wspólnie z Politechniką Warszawską opracował technologię umożliwiającą produkcję brykietów z kawowych odpadów zdobył największe uznanie wśród jury, którego zadaniem było ocenienie potencjału danego pomysłu.

W Akademickiej Lidzie Startupów bardzo szczególnie zwracamy uwagę na to, jaki wpływ społeczny i środowiskowy ma dane rozwiązanie. Myślę, że tym, co przekonało inwestorów zasiadających w naszym jury do postawienia EcoBean najwyższej noty jest zasięg działania startupu. Nie od dzisiaj wiadomo, że konsumpcja tego szlachetnego trunku jakim jest kawa rośnie, a co za tym idzie przybywa też ilość kawowych fusów. EcoBean daje możliwość ich recyklingu. Co więcej, firma zamienia odpady w energię. To jest fantastyczne rozwiązanie, które ma w sobie bardzo dużo potencjału ocenia Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland, jednego z koordynatorów Akademickiej Ligi Startupów.

Akcelerator jest realizowany dzięki współpracy trzech fundacji: Most, Startup Hub Poland oraz Digital Knowledge Observatory ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest wsparcie biznesowe młodych, innowacyjnych spółek działających na terenie Mazowsza w myśl Celów Zrównoważonego Rozwoju zdefiniowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Akcelerator działa w ramach projektu pt.„Akcelerator MOST” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 3.1 – Poprawa rozwoju MŚP na Mazowszu, osi priorytetowej III Rozwój potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, w ramach umowy o dofinansowanie nr RPMA.03.01.02-14-9607/17-00.