W minionym tygodniu rozpoczęliśmy III rundę Akademickiej Ligi Startupów. W Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK zaprezentowały się spółki, z którymi mentorzy i doradcy Ligii będą współpracować przez najbliższe 3 miesiące. A wszystko po to, aby rozwijane przez firmy technologie coraz lepiej odpowiadały na społeczne i ekologiczne wyzwania dzisiejszego świata.

Wśród startupów zakwalifikowanych do III rundy Akademickiej Ligi Startupów znalazły się:

DoxyChain, czyli firma przygotowująca kompleksowe narzędzie do digitalizacji i cyfryzacji tradycyjnych papierowych form dokumentów. Rozwiązanie odpowiada na problemy związane są z obrotem dokumentów w wersjach papierowych, takich jak brak możliwości śledzenia dokumentów, brak ochrony/bezpieczeństwa dokumentów, zbędny czas na przygotowanie oraz podpisanie dokumentów. DoxyChain to narzędzie do monitorowania obrotu, bezpiecznego przechowywania oraz inteligentnego tworzenia dokumentów w obszarze legal tech.

Cellural Genomics jest firmą, której celem jest stworzenie szeregu zaawansowanych technologii in silico, służących do modelowania trójwymiarowej struktury genomu ludzkiego i interpretacji wpływu struktury chromatyny na cechy fenotypowe, w tym w szczególności na występowanie chorób. Dodatkowo startup przygotowuje zestaw (tzw. kit) do wykonania badań określających kontakty przestrzenne w obrębie chromatyny, co w połączeniu z metodą in silico znacząco uprości i obniży koszty uzyskania struktury przestrzennej genomu.

Bitres jest firmą, która opracowała system automatycznego rozpoznawania mówcy umożliwiający skuteczną identyfikację i weryfikację tożsamości mówcy w utrudnionych warunkach rejestracji, zbliżonych do warunków klasycznej transmisji telefonicznej. System analizuje rejestrowany sygnał mowy wydobywając z niego unikatowy zestaw cech głosu, charakterystycznych dla danego mówcy.

NaviRation tworzy mobilny system pomiarów optycznych do testów eksploatacyjnych medycznych akceleratorów liniowych wykorzystywanych w radioterapii. System NaviRation uniezależni wyniki pomiaru od skrupulatności osoby wykonującej pomiar, zwiększy pięciokrotnie jego precyzję a to wszystko w krótszym czasie niż dotychczas.

Beviado to spółka, która opracowała system, który dzięki zastosowaniu nowych technologii umożliwia rozwój usług bazujących na oddziaływaniach psychologicznych, tj. działań pomocowych, doradczych, coachingowych, edukacyjnych czy szkoleniowych. System pozwala na tworzenie, tzw. interwencji internetowych, które stanowią interaktywne programy umożliwiające dostarczenie innowacyjnej psychoedukacji oraz prowadzenie badań służących diagnozie pojedynczych osób jak i całej organizacji weryfikowanej przez profesjonalistów Uniwersytetu SWPS.

Accubodysize to opracowana przez Łukasza Markiewicza technologia, która automatycznie rozpoznające oraz wymiaruje ciało człowieka na podstawie zdjęć sylwetki. Dzięki wykorzystaniu wzorca kalibracyjnego możliwe jest osiągnięcie wysokiej dokładności pomiarów. Technologia ta łączy w sobie dziedzinę zaawansowanego przetwarzania informacji obrazowej 2D/3D oraz zastosowania algorytmów uczenia maszynowego oraz wytrenowanych sieci neuronowych.

Syntonic to projekt sprzętu do kitebordingu, który ma wspomagać procesy bezpieczeństwa, monitoringu oraz promować ten ekologiczny sport.

Fundacja Digital Creators wraz z naukowcami z Politechniki Warszawskiej opracowuje system, który będzie wspomagać proces dydaktyczny/diagnostyczny poprzez interaktywną wizualizację wewnętrznych struktur anatomicznych na powierzchni nieprzezroczystego fantomu trzymanego w ręce przez obserwatora.

Genomic.me to spółka, która tworzy nowoczesną platformę wysokoprzepustowych testów genetycznych.Umożliwia ona analizę całego genomu wraz z przestrzenią międzygenową, co pozwala to na zidentyfikowanie znacznie więcej chorób, które mogą wystąpić u człowieka (dostępne rozwiązania w większości analizują tylko mały fragment DNA, my – całość).