W dość nietypowy sposób i z niewielkimi przeszkodami spowodowanymi pandemią Covid-19, udało nam się rozpocząć ostatnią rundę Akademickiej Ligi Startupów. W spotkaniu inaugurującym, które odbyło się online w czwartek 12 marca 2020 roku spotkaliśmy się z 13 startupami, które skorzystają z indywidualnej ścieżki doradztwa w ramach akceleracji.

Do V rundy Akademickiej Ligi Startupów zakwalifikowali się:

MakeGrowLab to firma, która wykorzystuje mikroorganizmy do produkcji o obiegu zamkniętym surowców które mogą być min. alternatywami dla tworzyw sztucznych w opakowaniach i tekstyliach. Wszystkie produkty firmy bazują na technologii wzrostu biomasy, która znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Głównym celem startupu jest komercyjny rozwój technologii i wdrożenie modelu biznesowego wraz ze zwiększeniem sprzedaży.

WegeSiostry to firma produkującą roślinną alternatywę dla nabiału – sery wytwarzane na bazie orzechów nerkowca. Tym, co wyróżnia startup nie tylko w Polsce, ale też w Europie jest sposób, w jaki są wytwarzane produkty: WegeSiostry jako jedne z nielicznych firm poddają surowiec roślinny (orzechy) fermentacji i korzystając z tradycyjnych technik serowarskich wytwarzamy roślinne „serki”.

Nieraz.pl to firma, która produkuje naturalne środki czystości i mydła. Zarówno produkcja, jak i dystrybucja odbywa się w duchu zero waste/less waste: wszystkie produkty są w 100% ekologiczne, wegańskie, wytworzone lokalnie. Tym, co wyróżnia startup jest to, że płynne środki czystości są dystrybuowane w formie koncentratu w szklanych butelkach w tak zwanym obiegu zamkniętym zgodnie z procesem ZAMÓW – UZUPEŁNIJ – ZWRÓĆ.

Smarter Diagnostic to firma dostarczającą oprogramowanie do automatycznej oceny ścięgna Achillesa (jedne z najczęstszych urazów) w badaniach Rezonansu Magnetycznego z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Dodatkowo, system umożliwi generowanie obiektywnych i ustukturyzowanych raportów, dzięki czemu zmniejszy się ilość pracy radiologów, co z kolei zwiększy dostępność i uwiarygodni diagnozę, oraz pozwali spersonalizować rehabilitację. Startup swoje rozwiązanie adresuje do diagnostyki ortopedycznej i medycyny sportowej.

Addepto jest firmą tworzącą zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i rozwiązania z zakresu analityki danych. Firma produkuje oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję, które automatyzują i optymalizują procesy biznesowe w przemyśle, branży technologicznej i handlu. Jak na razie firma tworzy te rozwiązania pod zamówienie konkretnych firm, często z zagranicy ale ma w planach rozwój własnych oprogramowań i algorytmów, które będą automatyzować i usprawniać procesy przemysłowe oraz poprawiać jakość życia i opieki medycznej.

Horizon13 to projekt mający na celu utworzenie pierwszego w Polsce showroomu technologicznego. Jego naczelnym celem jest promowanie nowych technologii, głównie tych związanych z drukiem 3D. Dla firmy jest istotny kierunek działania, gdyż technologia druku 3D będzie coraz częściej stosowana w przyszłości – jest oszczędna energetycznie i materiałowo oraz daje możliwość personalizacji wytwarzanych produktów, a w dużej mierze korzysta z materiałów biodegradowalnych.

Broomee Technologies to firma tworząca inteligentny system transportowy dedykowany transportowi zbiorowemu. Rozwiązanie proponowane przez firmę ma wyeliminować problem wysokich kosztów transportu publicznego, a w efekcie wykluczenia transportowego, poprzez eliminację nieefektywnych tras i rozkładów jazdy. Nowy system oparty na algorytmach sztucznej inteligencji będzie łączyć łączy ludzi jadących w tym samym kierunku i optymalizuje trasy w czasie rzeczywistym.

Podróż Bohatera to projekt, mający na celu stworzenie gry planszowej o charakterze coachingowym. Scenariusz Podróży Bohatera, pozwali na pracę z różnym celem (zawodowym, biznesowym, życiowym). Jest idealnym rozwiązaniem do pracy 1 na 1 oraz do pracy z grupą.

Orbitile to firma tworząca narzędzia do wspomagania kontroli wielkoobszarowych. Proponowany przez firmę system ma wesprzeć w analizie danych satelitarnych za pomocą zaawansowanego uczenia maszynowego i AI. Wyniki będą prezentowane w przyjaznych serwisach dopasowanych do potrzeb użytkowników. Aktualnie Orbitile rozwija trzy produkty: automatyczny monitoring zadrzewień w buforze bezpieczeństwa pod liniami energetycznymi; system weryfikujący sposoby użytkowania ziemi rolnej oraz narzędzie umożliwiające automatyczną likwidację szkód w ubezpieczeniach rolnych.

See4me to rozwiązanie, które ma na celu poprawienie komfortu życia osobom niewidomym i niedowidzącym. Przy zastosowaniu najnowszych technologii, system będzie nie tylko informować użytkowników o zbliżającej kolizji, lecz również pomoże im w znalezieniu dla nich ławkę w parku czy poinformować o mijanych pasach dla pieszych. Rozwiązanie firmy jest oparte na „user driven development”, dzięki czemu twórcy zapewniają, że są rozwiązywane najważniejsze problemy grupy odbiorców.

Niewidomi mają problem to projekt, którego celem jest utworzenie aplikacji, która będzie informować osoby niewidome o dokładnej lokalizacji obiektów w przestrzeni publicznej. Startup zauważył, że pomimo wielu ułatwień, osoba niewidoma nadal musi dopytywać się o to gdzie dokładnie się znajduje lub jaki przyjechał tramwaj lub autobus. Technologia, która jest rozwijana w ramach projektu ma rozwiązać właśnie takie problemy.

CheMatTech jest firmą, która pomaga innym organizacjom wprowadzać innowacje w dziedzinie chemii odnawialnej, materiałów i technologii poprzez konsultacje, szkolenia i zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi w ramach strategii dotyczącej biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym.

StyleSpot to platforma internetowa łącząca osoby kupujące ubrania z doradcami. Dzięki takiemu spotkaniu klienci marek modowych będą kupowali bardziej świadomie, a tym samym mniej i ze znanych źródeł. Ponadto, startup zamierza skupić się na edukacji konsumentów z tworzenia tak zwanych szaf kapsułowych, które pozwolą nie tylko lepiej kontrolować ilość i jakość posiadanych ubrań, ale także ułatwią wdrażanie strategii „szafy zero waste”.