Formuła większości programów akceleracyjnych jest do siebie dość podobna. Pomysłodawcy otrzymują dostęp do szkoleń, warsztatów, konsultacji z mentorami, a wisienką na torcie jest DEMO DAY, czyli możliwość prezentacji rozwiązania przed inwestorami, a często również otrzymanie wsparcia finansowego. Niewątpliwym atutem wszystkich tego typu programów jest także możliwość budowania sieci kontaktów.

W Fundacji MOST organizujemy akceleratory od lat i przy każdej edycji uczymy się czegoś nowego. Jednym z wyzwań, z którym często musieliśmy się zmierzyć, było duże zróżnicowanie projektów pod względem fazy ich rozwoju w ramach tej samej edycji akceleracji. Zauważyliśmy, że ten sam harmonogram dla wszystkich uczestników nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a duża ilość konsultacji z mentorami w małym odstępie czasu potrafi nieźle namieszać w głowach twórców startupów.

Dlatego do Akademickiej Ligi Startupów – akceleratora wspierającego firmy odpowiedzialne społecznie i środowiskowo, który obecnie prowadzimy w Fundacji MOST wraz z Fundacją Startup Hub Poland oraz Digital Knowledge Observatory – postanowiliśmy podejść inaczej niż w przeszłości. W ten sposób powstał akcelerator szyty na miarę. Czym się wyróżnia? O tym przeczytacie poniżej.

Zindywidualizowana ścieżka akceleracji

Dla każdego ze startupów, który pomyślnie przejdzie proces rekrutacji, zostaje opracowany indywidualny program rozwoju. Praca z pomysłodawcami zaczyna się od oceny faktycznego etapu projektu i analizy potrzeb. Na tej podstawie dobierane są warsztaty, szkolenia i usługi doradcze, które najlepiej będą odpowiadać na obecne wyzwania stojące przed przedsiębiorcami. W efekcie większość prowadzonych warsztatów czy konsultacji ma charakter indywidualny. Przykładowo startup, który jest we wczesnej fazie rozwoju otrzymuje wsparcie w dopracowaniu wartości dla klienta i właściwej segmentacji rynku, a startup, który ma już gotowy produkt dostaje pomoc w opracowaniu planu sprzedaży. Przy zastosowaniu zindywidualizowanej ścieżki rozwoju oba projekty mogą być rozwijane z sukcesem w ramach tej samej rundy akceleracji.

Wciąż widzimy dużą wartość w organizacji szkoleń i warsztatów grupowych, dlatego nie zrezygnowaliśmy z nich całkowicie. Stanowią one jednak uzupełnienie programu akceleracji, a nie jego główną część.

Harmonogram dostosowany do startupu

Dzięki temu, że większość warsztatów i konsultacji ma charakter zindywidualizowany, to harmonogram może być dużo bardziej elastyczny i lepiej dostosowany do uczestników. Takie podejście zwiększa zaangażowanie pomysłodawców i pozwala im w pełni korzystać z możliwości jakie daje akcelerator. 

Opiekun projektu i monitorowanie prac

Na początku programu każdemu ze startupów zostaje przydzielony doradca wiodący tzw.opiekun projektu, który czuwa nad wdrożeniem indywidualnego planu akceleracji oraz nadaje kierunek całemu procesowi akceleracji. Regularne monitorowanie postępów i ewentualne korygowanie kierunku prac jest kluczowe, żeby największe nakłady pracy szły na właściwe działania. Dlatego w naszym akceleratorze każdy ze startupów spotyka się na regularnych spotkaniach statusowych ze swoim opiekunem, co pozwala szybko reagować na zmiany, jak również jest czynnikiem motywującym dla uczestników. 

Doradca częścią zespołu – spersonalizowane analizy

W trakcie trzymiesięcznego toku akceleracji do startupu dołącza grono specjalistów, którzy niemal ramię w ramię pracują razem z pomysłodawcami (w Akademickiej Lidze Startupów do wykorzystania jest 250 godzin pracy doradców). Eksperci nie tylko dzielą się swoja wiedzą podczas spotkań, ale również przygotowują analizy, modele finansowe, kampanie marketingowe, opracowują zindywidualizowane strategie, czy prezentacje. W efekcie przedsiębiorcy otrzymują gotowe do wdrożenia rozwiązania, przygotowane przez doświadczonych doradców bez ponoszenia kosztów. 

Last but not least, czyli Liga 

Nic tak nie motywuje do pracy jak konkurencja ;). Jest liga, czyli musi być tabela i możliwość porównywania się z innymi. W ramach akceleracji startupy regularnie otrzymują punkty za realizację działań istotnych dla rozwoju projektu. Ocenie podlega zarówno sam pomysł, jak i wpływ startupu na środowisko i społeczeństwo. Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze oceniamy, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Ligi. 

Jeśli taka formuła akceleracji brzmi dla Was interesująco, to gorąco zachęcam Was do zgłoszenia się do IV rundy akceleracji w ramach Akademickiej Ligi Startupów. Formularz aplikacyjny znajduje się tutaj.

Rekrutacja trwa do 10 maja!

Autorką tekstu jest Monika Serkowska, konsultant ds. innowacyjnych strategii w Fundacji MOST